Wszyscy jesteśmy podglądani

24. 2. 2017

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet codzienne wyjście do sklepu jest rejestrowane przez kamery IP, ukryte w przeróżnych miejscach. Zaawansowane technicznie systemy biometrycznego rozpoznawania twarzy (face recognition system) są w stanie rozpoznać, zanalizować oraz porównać twarze osób występujące w przekazywanym na bieżąco obrazie wideo z bazą uprzednio zapisanych zdjęć twarzy. Twarze w bazie danych kategoryzuje się odpowiednio do potrzeb, takich jak kontrola dostępu, wykrywanie ważnych osób lub detekcja osób poszukiwanych listami gończymi. Ale nie tylko, jak przyznają producenci – dane wykorzystuje się także komercyjnie np w sklepach, do indetyfikacji klientów ze statusem VIP, a tym samym do zwiększenia konwersji.

Niedawno w Internecie sporą popularnością cieszył się serwis będący katalogiem kamerek, które w internecie udostępniają swój obraz korzystając z domyślnych zabezpieczeń, tj. domyślnego loginu i hasła. O ile część z nich zapewne celowo jest otwarta na świat, to część stanowi prywatnych mieszkań i firm oraz dyskotek. Nie wszyscy pamiętają o tym, by koniecznie by zmienić hasło do swojej kamery bezpieczeństwa – w przeciwnym wypadku w banalny sposób dane mogą zostać przechwycone przez nieupoważnione do tego osoby. Przeglądając stronę nie widać jednak dokładnego URL-a do danej kamery — autor strony uzywa serwerów proxy do streamingu, a internautom pokazuje jedynie przybliżoną lokalizację kamerki (zapewne poprzez geolokalizację jej adresu IP).

Zdając sobie sprawę z wszystkich sposobów, w jakie jesteśmy szpiegowani nie oznacza, że musimy się nieustannie martwić o to, czy i ktoś słucha naszych rozmów, czyta wiadomości e-mail lub śledzi naszą historię lokalizacji. Natomiast zawsze powinnismy mieć świadomość swojego otoczenia oraz sposobu korzystania z technologii podczas przesyłania informacji, które rzeczywiście uważamy za wrażliwe lub bardzo osobiste. Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec próbom podsłuchu czy monitoringu (nawet tym stosowanym przez służby specjalne)- za pomocą stosowania komunikacji szyfrowanej, zaawansowanych programów antywirusowych  czy chociażby zmiany hasła do kamer bezpieczeństwa w naszym otoczeniu.


Najczęściej sprzedawane produkty

 • Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi  

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą dla kompletnego podglądu Twojego domu. Monitorowanie pogody, kontrola tego co dzieje się w domu oraz wykonywanie wideo. Zintegrowany czujnik ruchu funkcjonuje na odległości aż do 6 m, a połączenie WiFi pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona.

 • Black box z obrotową kamerą WiFi 180°  

  Black box z obrotową kamerą WiFi 180°

  Niepozorny postument black box z ukrytą kamerą w jakośći Full HD 1080p. Aparat o rozdzielczości 1,0 Mpx z możliwością poziomego obrotu 180°. Sensor ruchu, możliwość zdalnej kontroli przez aplikację mobilną na telefon komórkowy/ komputer.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dużym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala, podświetleniem IR, czujnikiem PIR oraz 120° kątem widzenia . Wizjer ma zintegrowany dzwonek.

 • Długopis z kamerą, 720x480px  

  Długopis z kamerą, 720x480px

  Ekonomiczny wariant długopisu z kamerą. Kamera nagrywa obraz z rozdzielczością 720x480px.

 • Podsłuch GSM LONGLIFE 10  

  Podsłuch GSM LONGLIFE 10

  Ekskluzywny podsłuch GSM o bardzo czystym dźwięku, trybie aktywacji głosowej oraz bardzo długim czasie pracy na baterii do 10 dni.

Logowanie