Śledzenie auta: miej pod kontrolą swój samochód

7. 7. 2017

Lokalizator GPS jest urządzeniem rejestrującym w trybie czasu rzeczywistego wartości współrzędnych geograficznych miejsca, w którym urządzenie w danym momencie się znajduje. Rejestracja danych realizowana jest w funkcji czasu. Innymi słowy: lokalizatory są urządzeniami wykorzystującymi technologię GPS do pobierania danych lokalizacyjnych i wykorzystującymi przy tym kombinację technologii pozycjonowania GPS oraz modułu GSM.

 

GPS jest idealnym rozwiązaniem dla zdalnego monitorowania wszystkiego, co się porusza. Możemy sobie tylko wyobrazić, jakie emocje kilkanaście lat temu towarzyszyły wprowadzeniu na rynek tego urządzenia i jaką wagę miało ono dla służb specjalnych czy policji. W dzisiejszych czasach GPS jest powszechnie stosowaną technologią i nie budzi już takich emocji.

 

 

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń opartych na geolokalizacji, lokalizatory GPS mają również wiele wersji, przeznaczonych do konkretnych celów. Istnieją produkty do osobistego użytku, narzędzia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach pogodowych a także szeroka gama lokalizatorów do śledzenia samochodów osobowych.

 

 

Trochę inne GPS?


Lokalizator GPS już na pierwszy rzut oka nie wygląda jak standardowa nawigacja samochodowa. Przede wszystkim w odróżnieniu od niej, nie posiada wyświetlacza. Kolejną różnicą jest zdecydowanie mniej przyjemny dla użytkownika interfejs oraz mniej intuicyjna obsługa. Nie jest to jednak przeszkodą w stosowaniu lokalizatorów. Umieszcza się je w tajemnicy pod deską rozdzielczą samochodu lub w trzewiach kontenera samochodu ciężarowego.


Różnica między nawigacją i lokalizatorem polega przede wszystkim na tym, że ta pierwsza podczas nawigowania służy bezpośrednio użytkownikowi, natomiast użytkownik lokalizatora podczas jego pracy może znajdować się na drugim końcu świata. Nawigacja odbiera informacje o lokalizacji i wyświetla ją użytkownikowi, natomiast lokalizator przesyła lokalizację dalej.

 

Typy lokalizatorów GPS


Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, na rynku istnieje wiele wariantów urządzenia dostosowanych do konkretnych potrzeb. Można spotkać się z takimi terminami jak rejestrator GPS, lokalizator GPS czy tracker GPS. Zamieszanie w identyfikacji tych produktów wywołują głównie ich nazwy. Terminy te pochodzą od ich nazw stosowanych w krajach anglosaskich. Poniżej postaramy się przybliżyć ich znaczenie:


Rejestrator GPS - Jest to małe urządzenie, które może być umieszczone np w kluczykach do samochodowych lub czarnej skrzynce o wielkości pudełka papierosów. Nie wysyła ono uzyskanych danych, a tylko okresowo zapisuje współrzędne GPS. Te zaś użytkownik musi pobrać na komputer, by następnie utworzyć raport przemieszczeń monitorowanego pojazdu. rejestrator nie jest pełnoprawnym lokalizatorem GPS.

    
 

Tracker GPS, tracker osobisty - jak to mały rejestrator zdolne do przesyłu swojej aktualnej lokalizacji. Może być użyty np do śledzenia położenia dzieci lub osób mających problemy z orientacją. Trackery są również z powodzeniem wykorzystywane do monitorowania zwierząt domowych. Zaawansowane trackery znajdują zastosowanie w przemyśle transportowym: z ich pomocą można monitorować flotę samochodów.

    
Lokalizator GPS - najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie stosowane do śledzenia pojazdów osobowych lub maszyn budowlanych i rolniczych. cechuje się bardzo dużą dokładnością pomiaru i niezawodnością.Dokładność pomiaru

Jaka jest precyzja lokalizatora GPS? Czy naprawdę pokazuje on dokładną pozycję monitorowanego pojazdu w czasie rzeczywistym? Dokładność zależy oczywiście od cech danego modelu oraz od jakości sygnału GPS na danym obszarze.


Lokalizator wysyła dane o swoim położeniu w równych odstępach czasu. Przedziały te są określone jako odległości;  celu ustalenia dokładnego położenia obiektu ruchomego takiego jak samochód, można ustawić częstość próbkowania np po przejechaniu odległości 200 metrów lub po upływie 20 sekund. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na edycję warunków zapisu, np w odpowiedzi na wybrane przedziały czasowe.

 


Z czego wynikają niedokładności pomiarów?

 

Działanie systemu jest następujące: pomiary przedstawiane są jako oddzielne segmenty połączone liniami. Przejechany dystans jest wynikiem odczytu długości poszczególnych odcinków.
Częstotliwość próbkowania jest kluczowym czynnikiem dla dokładności monitorowania w czasie rzeczywistym. Nie mniej ważny jest czas komunikacji z serwerem, czyli to jak często zgromadzone dane są przesyłane do przetworzenia. Ich wynik jest uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz jakości sieci komórkowej. Położenie lokalizatora  zapisywane jest w frekwencji próbkowania, a przesył przebiega w odstępach od 30 sekund do godzin, dni czy tygodni.

 


Podczas monitorowania dostaw z Australii wystarczy aktualizacja raz na tydzień. Natomiast w przypadku użytkowania lokalizatora jako części składowej systemu bezpieczeństwa, wymagana będzie aktualizacja położenia w krótszych odstępach czasu - optymalnie 30-to sekundowa. Warto natomiast pamiętać, że lokalizator jest tylko jedną częścią składową osprzętowania i równie ważny jest serwer, który będzie przetwarzał otrzymane dane.

 

Pełna oferta lokalizatorów GPS


Najczęściej sprzedawane produkty

 • Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi  

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą dla kompletnego podglądu Twojego domu. Monitorowanie pogody, kontrola tego co dzieje się w domu oraz wykonywanie wideo. Zintegrowany czujnik ruchu funkcjonuje na odległości aż do 6 m, a połączenie WiFi pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona.

 • Black box z obrotową kamerą WiFi 180°  

  Black box z obrotową kamerą WiFi 180°

  Niepozorny postument black box z ukrytą kamerą w jakośći Full HD 1080p. Aparat o rozdzielczości 1,0 Mpx z możliwością poziomego obrotu 180°. Sensor ruchu, możliwość zdalnej kontroli przez aplikację mobilną na telefon komórkowy/ komputer.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dużym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala, podświetleniem IR, czujnikiem PIR oraz 120° kątem widzenia . Wizjer ma zintegrowany dzwonek.

 • Długopis z kamerą, 720x480px  

  Długopis z kamerą, 720x480px

  Ekonomiczny wariant długopisu z kamerą. Kamera nagrywa obraz z rozdzielczością 720x480px.

 • Podsłuch GSM LONGLIFE 10  

  Podsłuch GSM LONGLIFE 10

  Ekskluzywny podsłuch GSM o bardzo czystym dźwięku, trybie aktywacji głosowej oraz bardzo długim czasie pracy na baterii do 10 dni.

Logowanie