Rosnący problem: zorganizowana przestępczość detaliczna

27. 11. 2017

Jednym z najniebezpieczniejszych aspektów straty detalicznej, jest to, że  w 44 procent takich przypadków,  są zaangażowani w jakiś sposób właśni pracownicy. Może to oni przymykają oko na przyjaciela z "lepkimi rękami". Może to pracownik zorientował się jak oszukać system, chowając paczkę gum albo batonik w czasie kasowania czegoś droższego.

Może to twój pracownik jest członkiem grupy zorganizowanej kradzieży, którego zadaniem jest ułatwienie przestępcom dostanie się do droższego towaru, lub nawet gotówki. Zorganizowana przestępczość detaliczna może brzmieć jak część fabuły tandetnej noweli, lecz niestety kosztuje Polską gospodarkę duże pieniądze każdego roku.


 

Dlaczego zorganizowana przestępczość detaliczna wygląda inaczej niż myślisz

 

W odróżnieniu od drobnego złodzieja, lub uczciwej osoby, która popełniła błąd, taki jak nie skasowanie produktu w kasie samoobsługowej, zorganizowana kradzież detaliczna jest o wiele bardziej zaawansowana. W wielu przypadkach, zorganizowane grupy przestępcze są świadome systemów bezpieczeństwa w twojej firmie i mają zaplanowane możliwości ich obejścia. W wielu przypadkach, złodzieje detaliczni zorientowali się jak używać twoich systemów zapobiegania stratom przeciwko tobie i twojej firmie.

Nie ma żadnego szczególnego profilu osoby która może być złodziejem detalicznym. Członkowie tych grup występują w każdym wieku, we wszystkich kształtach, rozmiarach, kolorach, poziomach ekonomicznych. Czasami grupy zorganizowane posługują się dziećmi, myśląc, że policja, kierownicy sklepów i ochrona będą bardziej pobłażliwi w stosunku do dziecka, niż do osoby dorosłej. Jednakże, rodzaje kradzieży,
w które zamieszane są dzieci, są mniej złożone i mniej kosztowne niż te, których dopuszczają się osoby dorosłe. Nie znaczy to, że na większą skalę jest to mniej szkodliwe, ale złodzieje detaliczni często posiadają niezwykłe rozumowanie oraz umiejętność manipulowania ludzką psychiką, co stosują do przeciwdziałania systemom bezpieczeństwa.


 

Jak działa zorganizowana przestępczość detaliczna

 

Wiele grup zorganizowanych polega na posiadaniu osoby "wewnątrz", zwykle pracownika, który pomaga rozpracować schematy. To może być tak proste, jak pozwolenie znajomej na wyjście ze sklepu z sukienką za 400 zł, która została skasowana jako koszulka za 40 zł, lub tak złożone jak seria fałszywych zwrotów towaru, który nigdy nie został zakupiony, lub akceptowanie podrabianych kuponów. Szczegóły tego jak dana grupa zorganizowana działa, mogą być zaskakująco złożone i dopracowane, co zmusza personel do zapobiegania stratom oraz kierowników do cięższej pracy, aby walczyć z tymi drapieżnikami.

Wraz z pojawieniem się kas samoobsługowych, uczciwi ludzie pracowali ciężej, aby upewnić się, że kasują wszystkie swoje produkty. Grupy przestępcze kochają kasy samoobsługowe, szczególnie gdy mają znajomego, który może załatwić im coś za darmo. Jednakże, ktoś zajmujący się kasami samoobsługowymi może być w zmowie ze złodziejami. Satysfakcja i zadowolenie uczciwych pracowników jest najlepszym sposobem w zapobieganiu stratom i największą pomocą przy złodziejach detalicznych. Dlatego też pracownicy zajmujący się kasami samoobsługowymi powinni być podwójnie czujni. Możesz rozważyć zmienianie pracowników regularnie tak, żeby nie znudzili się i nie stracili czujności.

Nowy Święty Graal dla wielu zorganizowanych grup kradzieży detalicznej to dane, takie jak informacje o kredycie lub bankowości klienta. Pomimo wszystkich dostępnych zabezpieczeń, osoba ze skanerem kart kredytowych może ukraść cenne dane bezpośrednio, nawet jeśli karta jest bezpiecznie ukryta w portfelu lub torebce. Pracownik z dostępem do takich danych i chęcią użycia ich w celu defraudacji klientów oraz twojej firmy może z łatwością zdobyć potrzebne informacje i sprawić, aby wyglądało to jakby nie mieli na nic czasu. Dlatego też ważne dane szybko stają się najbardziej pożądanymi obiektami dla zorganizowanych grup kradzieży detalicznej.  

Najbardziej zaawansowane kręgi mogą korzystać z różnych metod podanych powyżej. Na co dzień, straty mogą nie wyglądać poważnie, jednak po tygodniach lub miesiącach, skuteczna, dobrze zorganizowana grupa kradzieży detalicznej może mieć ogromny wpływ na twoją firmę. 

 

 

Jak zwalczać zorganizowaną przestępczość detaliczną

 

Jeśli przestępcy nosiliby staromodne wąsy, czarne kapelusze i opaski na oczy, byliby łatwiejsi  do schwytania. Niestety, przestępcy rzadko są tak przychylni. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją kroki które pomagają ich wykryć i im zapobiegać. Po pierwsze, ukryte kamery w miejscach, do których nawet najbardziej zaawansowany złodziej by nie zajrzał, jak wentylacja lub wykrywacze dymu, mogą dać Ci więcej par oczu i pomóc wyłapać podejrzaną aktywność. Następnie, niespodziewane zmienianie grafiku pracowników zmniejsza prawdopodobieństwo aklimatyzacji współpracownika. Finalnie, zachęcanie wszystkich pracowników do składania raportów w wypadkach, gdy nie wszystko wygląda jak powinno. To może pomóc zredukować straty.

 


Najczęściej sprzedawane produkty

 • Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi  

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą dla kompletnego podglądu Twojego domu. Monitorowanie pogody, kontrola tego co dzieje się w domu oraz wykonywanie wideo. Zintegrowany czujnik ruchu funkcjonuje na odległości aż do 6 m, a połączenie WiFi pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona.

 • Black box z obrotową kamerą WiFi 180°  

  Black box z obrotową kamerą WiFi 180°

  Niepozorny postument black box z ukrytą kamerą w jakośći Full HD 1080p. Aparat o rozdzielczości 1,0 Mpx z możliwością poziomego obrotu 180°. Sensor ruchu, możliwość zdalnej kontroli przez aplikację mobilną na telefon komórkowy/ komputer.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dużym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala, podświetleniem IR, czujnikiem PIR oraz 120° kątem widzenia . Wizjer ma zintegrowany dzwonek.

 • Długopis z kamerą, 720x480px  

  Długopis z kamerą, 720x480px

  Ekonomiczny wariant długopisu z kamerą. Kamera nagrywa obraz z rozdzielczością 720x480px.

 • Podsłuch GSM LONGLIFE 10  

  Podsłuch GSM LONGLIFE 10

  Ekskluzywny podsłuch GSM o bardzo czystym dźwięku, trybie aktywacji głosowej oraz bardzo długim czasie pracy na baterii do 10 dni.

Logowanie