Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej

28. 11. 2017

 

Twoja poczta elektroniczna może być bramą dla pozbawionych skrupułów ludzi, którzy próbują skrzywdzić ciebie lub zaszkodzić twojemu komputerowi. Oto, co trzeba wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo.

 

Wirusy, konie trojańskie i inne złośliwe oprogramowania.

 

Złośliwe oprogramowanie to programy komputerowe, które są tworzone, aby spowodować uszkodzenie komputera, kradzież prywatnych informacji lub zezwolić innym na zdalne sterowanie komputerem ofiary. Jest więc kluczowym, aby chronić urządzenie przed takimi zagrożeniami . Poniżej opisujemy najważniejsze z metod, dzięki którym zostaniesz bezpiecznym na ataki hakerów:

 

1. Programy antywirusowe są krytyczną linią obrony przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nie posiadasz programu antywirusowego na komputerze, powinieneś natychmiast pobrać jeden. Zalecamy Avast czy AVG, z których oba zapewniają bezpłatną wersję podstawową do użytku domowego.
 

2. Załączniki wiadomości e-mail są powszechnym sposobem na zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Upewnij się przed pobieraniem załączników, że znasz nadawcę wiadomości - pod żadnym pozorem nie pobieraj załączników od nieznajomych. Praktyczna uwaga: nawet jeśli znasz nadawcę, niektóre typy załączników nie powinny być pobierane. Pliki z rozszerzeniem .exe, .com lub msi. to programy komputerowe, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, nawet jeśli nadawca nie jest tego świadomy.
 

3. Windows Update to zautomatyzowana usługa aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows. Korzystanie z tej usługi jest niezbędne dla utrzymania ochrony przed nowo odkrytymi lukami w zabezpieczeniach, które mogą pozwolić złośliwemu oprogramowaniu na operacje w komputerze.

 

Ograniczona prywatność

 

Wiadomości e-mail mogą być narażone na monitoring przez osoby nieupoważnione, więc nie zakładaj, że Twoje e-maile są prywatne. Nigdy nie używaj e-maili do wysyłania poufnych informacji, takich jak dane dotyczące kont bankowych, numerów kart kredytowych czy haseł.

 

Oszustwa E-Mailowe

 

Możesz otrzymać wiadomość e-mail od nieznajomego, który twierdzi, że wygrałeś główną nagrodę lub wkrótce otrzymasz dużą sumę pieniędzy. Wszystko, czego potrzebuje to Twoje dane osobowe lub numer konta bankowego, aby kontynuować ... Są to typowe oszustwa - nie daj się nabrać, możesz stracić w ich efekcie dużo pieniędzy. Pamiętaj, że jeśli coś brzmi zbyt dobrze by mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest.


 

Wyłudzanie informacji

 

Phishing jest próbą przekonania Cię do ujawnienia poufnych informacji (dane konta bankowego,numer karty kredytowej, hasło do stron internetowych, których używasz, i tak dalej). Zwykle przychodzi jako formalnie wyglądający e-mail, twierdząc, że trzeba zweryfikować lub aktualizować dane dostępu np do rachunku bankowego. Zazwyczaj jest to próba stworzenia poczucia pilnej potrzeby, na przykład twierdząc, że Twoje konto zostanie zawieszone, jeśli nie wykonasz poleceń podanych w tych instrukcjach w ciągu 48 godzin. Wiadomość e-mail zawiera link do fałszywej strony internetowej, która jest wykorzystywana do gromadzenia danych osobowych.

 

Banki i inne instytucje renomowane nigdy nie wysyłają takich e-maili, więc trzeba być bardzo podejrzliwym wobec tego rodzaju wiadomości. Nie klikaj w linki, i nie ujawniaj swoich danych osobowych. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z organizacją, która rzekomo wysłała wiadomość i powiadom ich o tym.

 

Spam

 

Niechciane wiadomości handlowe lub śmieci, mogą stać się prawdziwym utrapieniem jeśli Twój adres e-mail wpada w ręce spamera. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy ma do czynienia ze spamem jest ignorowanie go. Nie ufaj różnym ofertom handlowym, które są wysyłane do Ciebie bez zezwolenia.

 

Najczęściej sprzedawane produkty

 • Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi  

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą dla kompletnego podglądu Twojego domu. Monitorowanie pogody, kontrola tego co dzieje się w domu oraz wykonywanie wideo. Zintegrowany czujnik ruchu funkcjonuje na odległości aż do 6 m, a połączenie WiFi pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona.

 • Black box z obrotową kamerą WiFi 180°  

  Black box z obrotową kamerą WiFi 180°

  Niepozorny postument black box z ukrytą kamerą w jakośći Full HD 1080p. Aparat o rozdzielczości 1,0 Mpx z możliwością poziomego obrotu 180°. Sensor ruchu, możliwość zdalnej kontroli przez aplikację mobilną na telefon komórkowy/ komputer.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dużym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala, podświetleniem IR, czujnikiem PIR oraz 120° kątem widzenia . Wizjer ma zintegrowany dzwonek.

 • Długopis z kamerą, 720x480px  

  Długopis z kamerą, 720x480px

  Ekonomiczny wariant długopisu z kamerą. Kamera nagrywa obraz z rozdzielczością 720x480px.

 • Podsłuch GSM LONGLIFE 10  

  Podsłuch GSM LONGLIFE 10

  Ekskluzywny podsłuch GSM o bardzo czystym dźwięku, trybie aktywacji głosowej oraz bardzo długim czasie pracy na baterii do 10 dni.

Logowanie