Dlaczego zmiana hasła w kamerze IP jest taka ważna?

27. 3. 2017

Na niecodzienny pomysł zwrócenia uwagi na problem domyślnych i prostych haseł do kamer IP wpadli twórcy serwisu, który obrazy pozyskane z takich kamer zamieścili na jednej stronie i posortowali je po lokalizacji. Nie są to jednak urządzenia udostępnione bez hasła – wszystkie posiadają bardzo podstawowe zabezpieczenie. Ich administratorzy korzystają jednak z domyślnych haseł, nieświadomie udostępniając obraz z urządzeń całemu internetowi.

W serwisie znaleźć można ujęcia z kamer wiodących producentów a jak jak podkreśla twórca strony, udostępniane są jedynie obrazy z kamer „przemysłowych” i nie znajdziemy tam kamer wbudowanych w urządzenia przenośne lub podłączanych poprzez USB. Autor strony nie publikuje na niej obrazu online pobieranego bezpośrednio z kamery - zamiast tego używa swojego serwera jako maszyny pośredniczącej. Dzięki temu nie udostępnia adresów IP kamer ze słabymi hasłami, a jedynie ich przybliżoną lokalizację.

Jak w takim razie jest się najlepiej ustrzec się przed niepowołanymi rękoma i udostępnieniem obrazu z kamery IP w Internecie? Wystarczy zmienić domyślne hasło dostępowe, a obraz zniknie z serwisów online. Trzeba także mieć na uwadze, że lokalizacja kamery nie jest trudna, wystarczy użyć w tym celu Google lub chociażby dedykowanej wyszukiwarki Shodan. Sprawdźcie zatem dzisiaj hasło swoich domowych kamer IP, DVR, kamer umieszczonych w przedszkolach czy szkołach Waszych dzieci czy fabryce pracodawcy, zanim obraz z nich trafi w niepowołane ręce.

 

 

Najczęściej sprzedawane produkty

 • Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi  

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą dla kompletnego podglądu Twojego domu. Monitorowanie pogody, kontrola tego co dzieje się w domu oraz wykonywanie wideo. Zintegrowany czujnik ruchu funkcjonuje na odległości aż do 6 m, a połączenie WiFi pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona.

 • Black box z obrotową kamerą WiFi 180°  

  Black box z obrotową kamerą WiFi 180°

  Niepozorny postument black box z ukrytą kamerą w jakośći Full HD 1080p. Aparat o rozdzielczości 1,0 Mpx z możliwością poziomego obrotu 180°. Sensor ruchu, możliwość zdalnej kontroli przez aplikację mobilną na telefon komórkowy/ komputer.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dużym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala, podświetleniem IR, czujnikiem PIR oraz 120° kątem widzenia . Wizjer ma zintegrowany dzwonek.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi z dzwonkiem i czujnikiem ruchu - 3,5" LCD, IR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dzwonkiem i czujnikiem ruchu - 3,5" LCD, IR

  Cyfrowy wizjer z wyświetlaczem i dzwonkiem jest efektywnym urządzeniem zabezpieczającym, którego nie może zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.  Wizjer wyposażony jest podświetlenie IR, które umożliwi Ci monitoring przestrzeni przed drzwiami również w nocy. 

 • Długopis z kamerą, 720x480px  

  Długopis z kamerą, 720x480px

  Ekonomiczny wariant długopisu z kamerą. Kamera nagrywa obraz z rozdzielczością 720x480px.

Logowanie