Noktowizory i termowizja

Noktowizja wykorzystuje rozproszone światło księżyca lub gwiazd (tzw. światło szczątkowe), które jest wzmacniane wielokrotnie za pomocą przetworników optoelektronicznych. Wzmocnione światło szczątkowe (elektrony przyspieszone przez przetworniki) jest następnie zmieniane na ekranie fosforowym na wyraźne światło widzialne.

Noktowizory są głównie wykorzystywane przez różnego rodzaju służby mundurowe (np. policja, wojsko, straż graniczna), jednak znajdują swoje zastosowanie również wszędzie tam, gdzie potrzebne dobre widzenie w nocy (np. myślistwo, czy też speleologia). więcej informacji

Generacje noktowizorów oraz ich zastosowanie 

W zależności od zaawansowania technologii użytych do stworzenia noktowizora, wyróżnia się następujące będące w użyciu generacje tych urządzeń: 

  • generacja 1 
  • generacja 2
  • generacja 3

Generacja 1 

Podstawowa, najbardziej popularna i najtańsza generacja urządzeń noktowizyjnych. Charakteryzuje się najprostrzą zasadą działania. Światło szczątkowe wpadające do obiektywu uderza w fotokatody, które zamieniają fotony na elektrony. Te z kolei trafiają do tuby wzmacniającej, która je zwielokrotnia i przyspiesza. Taka chumura elektronowa trafia na luminofor fosforowy, który zmienia elektrony na światło widzialne. Noktowizor wykonany w tej technologii może charakteryzować się następującymi zjawiskami: 

  • cichy, piskliwy dźwięk
  • delikatnie rozmyty obraz na brzegach 
  • po wyłączeniu, luminofor może przez jakiś czas emitować zieloną poświatę

Zjawiska te są cechą nierozerwalnie związane z pierwszą generacją noktowizorów, w żadnym wypadku nie świadczą o wadliwości produktu. 

 

Generacja 2

Jest to generacja powszechnie używana przez służby mundurowe, takie jak policja, straż graniczna, czy też wojsko. Najważniejszą różnicą pomiędzy pierwszą a drugą generacją, jest płytka mikrokanałowa, składająca się z milionów równoległych rurek szklanych, umieszczona między fotokatodą a tubą wzmacniającą. To rozwiązanie umożliwia wzmacnianie światła dużo bardziej efektywnie, niż w 1. generacji. 

Generacja 3

Najbardziej zaawansowana i najdroższa używana dziś generacja noktowizji, głównie na wyposażeniu wojska. Urządzenia 3. generacji nie są w Europie dopuszczone do użytku cywilnego. Generacja ta potrafi pracować w skrajnie niskich warunkach oświetleniowych, dzięki zastosowaniu arsenku galu w fotokatodzie. Koszt takich urządzeń zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. 

Podświetlenie podczerwone w noktowizorze

Mimo, że noktowizor jest urządzeniem pozwalającym na widzenie w ciemności, potrzebuje do działania przynajmniej minimalne światło. Z związku z tym, jeśli znajdziesz się w zupełnej ciemności, nawet najnowocześniejszy noktowizor nie pomoże Ci. Aby zapobiec takim sytuacjom, nasze noktowizory wyposażone są w doświetlenie IR, dzięki któremu w dyskretny sposób doświetlisz obserwowany obszar, co znacznie polepszy jakość obrazu z noktowizora. 

1 pozycji
5-calowy wyświetlacz LCD do kamery termowizyjnej HT-A4

5-calowy wyświetlacz LCD do kamery termowizyjnej HT-A4

5-calowy wyświetlacz LCD z mocowaniem do kamery termowizyjnej HT-A4

Dostępny 1-2 ks
355,00 zł
   

Produkty

Kategorie produktów

Filtry

Sposób zasilania
Producenci
Największa oferta

Ponad 5000 dostępnych produktów

​Spersonalizowana produkcja

Od początku do końca

Dyskretna paczka

Paczka nie ma
​informacji o nadawcy

​Specjaliści
​w swojej dziedzinie

Ponad 5 lat doświadczenia