Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej

Twoja poczta elektroniczna może być bramą dla pozbawionych skrupułów ludzi, którzy próbują skrzywdzić ciebie lub zaszkodzić twojemu komputerowi. Oto, co trzeba wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo.

Wirusy, konie trojańskie i inne złośliwe oprogramowania.

Złośliwe oprogramowanie to programy komputerowe, które są tworzone, aby spowodować uszkodzenie komputera, kradzież prywatnych informacji lub zezwolić innym na zdalne sterowanie komputerem ofiary. Jest więc kluczowym, aby chronić urządzenie przed takimi zagrożeniami . Poniżej opisujemy najważniejsze z metod, dzięki którym zostaniesz bezpiecznym na ataki hakerów:

  • Programy antywirusowe są krytyczną linią obrony przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nie posiadasz programu antywirusowego na komputerze, powinieneś natychmiast pobrać jeden. Zalecamy Avast czy AVG, z których oba zapewniają bezpłatną wersję podstawową do użytku domowego.
  • Załączniki wiadomości e-mail są powszechnym sposobem na zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Upewnij się przed pobieraniem załączników, że znasz nadawcę wiadomości - pod żadnym pozorem nie pobieraj załączników od nieznajomych. Praktyczna uwaga: nawet jeśli znasz nadawcę, niektóre typy załączników nie powinny być pobierane. Pliki z rozszerzeniem .exe, .com lub msi. to programy komputerowe, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, nawet jeśli nadawca nie jest tego świadomy.
  • Windows Update to zautomatyzowana usługa aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows. Korzystanie z tej usługi jest niezbędne dla utrzymania ochrony przed nowo odkrytymi lukami w zabezpieczeniach, które mogą pozwolić złośliwemu oprogramowaniu na operacje w komputerze


Ograniczona prywatność

Wiadomości e-mail mogą być narażone na monitoring przez osoby nieupoważnione, więc nie zakładaj, że Twoje e-maile są prywatne. Nigdy nie używaj e-maili do wysyłania poufnych informacji, takich jak dane dotyczące kont bankowych, numerów kart kredytowych czy haseł.

Oszustwa E-Mailowe

Możesz otrzymać wiadomość e-mail od nieznajomego, który twierdzi, że wygrałeś główną nagrodę lub wkrótce otrzymasz dużą sumę pieniędzy. Wszystko, czego potrzebuje to Twoje dane osobowe lub numer konta bankowego, aby kontynuować ... Są to typowe oszustwa - nie daj się nabrać, możesz stracić w ich efekcie dużo pieniędzy. Pamiętaj, że jeśli coś brzmi zbyt dobrze by mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest.

Phishing
Phishing

Wyłudzanie informacji

Phishing jest próbą przekonania Cię do ujawnienia poufnych informacji (dane konta bankowego,numer karty kredytowej, hasło do stron internetowych, których używasz, i tak dalej). Zwykle przychodzi jako formalnie wyglądający e-mail, twierdząc, że trzeba zweryfikować lub aktualizować dane dostępu np do rachunku bankowego. Zazwyczaj jest to próba stworzenia poczucia pilnej potrzeby, na przykład twierdząc, że Twoje konto zostanie zawieszone, jeśli nie wykonasz poleceń podanych w tych instrukcjach w ciągu 48 godzin. Wiadomość e-mail zawiera link do fałszywej strony internetowej, która jest wykorzystywana do gromadzenia danych osobowych.

Banki i inne instytucje renomowane nigdy nie wysyłają takich e-maili, więc trzeba być bardzo podejrzliwym wobec tego rodzaju wiadomości. Nie klikaj w linki, i nie ujawniaj swoich danych osobowych. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z organizacją, która rzekomo wysłała wiadomość i powiadom ich o tym.

Spam

Niechciane wiadomości handlowe lub śmieci, mogą stać się prawdziwym utrapieniem jeśli Twój adres e-mail wpada w ręce spamera. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy ma do czynienia ze spamem jest ignorowanie go. Nie ufaj różnym ofertom handlowym, które są wysyłane do Ciebie bez zezwolenia.