Kamera IP czy ADH?

Kamery IP (powszechnie określane jako kamery sieciowe czy kamery megapikselowe) wyposażone są w moduły sieciowe, dzięki którym są w stanie przesyłać sygnał cyfrowy wykorzystując infrastrukturę sieciową. Daje to możliwość możliwość przesyłu obrazu w znacznie wyższej rozdzielczości oraz jakości.

 

Kamery IP są podłączone do sieci lokalnej za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet, bądź w zależności od modelu za pomocą wbudowanego modułu WiFi. Posiadają one unikalny adres IP, umożliwiający tym samym zdalny dostęp i elastyczność przechowywania zapisów. Jego znajomość jest wymagana do nawiązania połączenia a także do oglądania rejestrowanego obrazu.

 

Do głównych zalet kamer IP zaliczają się z pewnością pogląd w czasie rzeczywistym, wysoka rozdzielczość i jakość obrazu - dzięki czemu użytkownik może uchwycić nawet najmniejsze szczegóły, oraz cyfrowy zoom optyczny pozwalający na nagrywanie bez utraty jasności. Rezultatem jest bardziej dogłębna identyfikacja i większa dokładność , dzięki czemu kamera zdolna jest do automatycznej analizy oraz automatycznego przesyłania alarmów i alertów.

 

Najczęstszym zakresem pracy kamer IP jest od 1.3 MP (1280 x 1024) do 5,0 MP (2592 x 1944) , a niektórzy z producentów oferują maksymalnie do 20 megapikseli. Warto wiedzieć, że im wyższa rozdzielczość, tym większa będzie wymagana pamięć i przepustowość. Razem z parametrami kamery znacząco rośnie także jej cena.

W ostatnich latach odnotowano gwałtowny wzrost zainteresowania tym typem monitoringu, co było spowodowane między innymi nieustannym rozwojem technologicznym; dzięki rozszerzeniu oferty spadły zaś ceny kamer IP.

 

 

Korzyści płynące z użytkowania kamer IP

- Wyższa rozdzielczość obrazu niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań analogowych

- Transmisja źródła zasilania, obrazu wideo i danych za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet

- Pogląd w czasie rzeczywistym

- Zdolność do funkcjonowania jako samodzielne urządzenie sieciowe, nie wymagające nagrywarki DVR
 

Wady kamer IP

- Problemy z konfiguracją

- Opóźnienia w przesyle sygnału

- Wymagają znacznej przepustowości sieci

- Z reguły droższe w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań analogowych.
 

Pełna gama kamer IP

 

 

Monitoring AHD bazuje na strukturze identycznej z popularnym analogowym systemem monitoringu CCTV. System umożliwia przesył obrazu w wysokiej rozdzielczości HD i FullHD na odległość do 500 metrów przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego. Dzięki temu, czas i koszty przesyłu oraz złożoność systemu zabezpieczeń są znacznie zmniejszone w porównaniu tego opartego na kamerach IP - a dystans przesyłu jest aż pięciokrotnie większy. Rozdzielczość systemów analogowych HD sięga do 1080p.

 

System jest jedną z alternatyw dla obecnie używanych systemów analogowych. Nie wymaga zmiany struktury kablowej, tak jak dzieje się to w przypadku rozwiązań IP, czy HD-SDI. Systemy kamer AHD są łatwiejsze w instalacji i utrzymaniu niż tradycyjne rozwiązania analogowe. Wymagają jednak urządzeń sieciowych i dość sporej wiedzy w zakresie rozwiązań IT.

 

Ważnym czynnikiem jest również fakt większej dostępności technologii HD. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na filmy o wyższej rozdzielczości, cena rynkowa kamer AHD drastycznie spadła - prawie do poziomu kamer analogowych. Są one tańsze o prawie połowę w porównaniu do rozwiązań IP.

 

 

Zalety kamer analogowych HD

- Łatwy montaż

- Praktycznie brak opóźnień w przekazie

 • - Zdolność do transmisji na większych odległościach

- Tańsze aniżeli rozwiązania IP
 

Wady kamer analogowych HD

- Niska rozdzielczość

- Wymagają urządzenia rejestrującego
 

Kompletna oferta kamer analogowych HD (kamery AHD)

 

 

Porównując technologię AHD z kamerami IP, te pierwsze są z pewnością bardziej niezawodne i zapewniają brak jakichkolwiek opóźnień. Obie technologie pracują w rozdzielczościach 720p oraz 1080p, a przetwarzany obraz jest ostry i szczegółowy (zwłaszcza w przypadku 1080p full HD).
 

W technologii IP bardzo często występują opóźnienia związane z pracą sieci, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie jest ona stworzona na wyłączność monitoringu. Z drugiej zaś strony, jeżeli zależy nam na podglądzie w czasie rzeczywistym i chcemy rejestrować kilka odległych miejsc na jednym rejestratorze (np. ogólny nadzór nad kilkoma placówkami), monitoring IP będzie spełniał te wymagania dzięki możliwość pracy poprzez rozległą sieć. Liczyć się jednak musimy z opóźnieniami obrazu, mierzonymi nawet w minutach.

 

Najczęściej sprzedawane produkty

 • Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi  

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą WiFi

  Stacja pogodowa z ukrytą kamerą dla kompletnego podglądu Twojego domu. Monitorowanie pogody, kontrola tego co dzieje się w domu oraz wykonywanie wideo. Zintegrowany czujnik ruchu funkcjonuje na odległości aż do 6 m, a połączenie WiFi pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona.

 • Black box z obrotową kamerą WiFi 180°  

  Black box z obrotową kamerą WiFi 180°

  Niepozorny postument black box z ukrytą kamerą w jakośći Full HD 1080p. Aparat o rozdzielczości 1,0 Mpx z możliwością poziomego obrotu 180°. Sensor ruchu, możliwość zdalnej kontroli przez aplikację mobilną na telefon komórkowy/ komputer.

 • Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR  

  Cyfrowy wizjer do drzwi - 4,3-calowy LCD, IR, PIR

  Cyfrowy wizjer do drzwi z dużym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala, podświetleniem IR, czujnikiem PIR oraz 120° kątem widzenia . Wizjer ma zintegrowany dzwonek.

 • Długopis z kamerą, 720x480px  

  Długopis z kamerą, 720x480px

  Ekonomiczny wariant długopisu z kamerą. Kamera nagrywa obraz z rozdzielczością 720x480px.

 • Podsłuch GSM LONGLIFE 10  

  Podsłuch GSM LONGLIFE 10

  Ekskluzywny podsłuch GSM o bardzo czystym dźwięku, trybie aktywacji głosowej oraz bardzo długim czasie pracy na baterii do 10 dni.