Kamera IP czy AHD?

Kamery IP

(powszechnie określane jako kamery sieciowe czy kamery megapikselowe) wyposażone są w moduły sieciowe, dzięki którym są w stanie przesyłać sygnał cyfrowy wykorzystując infrastrukturę sieciową. Daje to możliwość możliwość przesyłu obrazu w znacznie wyższej rozdzielczości oraz jakości. 

Kamery IP są podłączone do sieci lokalnej za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet, bądź w zależności od modelu za pomocą wbudowanego modułu WiFi. Posiadają one unikalny adres IP, umożliwiający tym samym zdalny dostęp i elastyczność przechowywania zapisów. Jego znajomość jest wymagana do nawiązania połączenia a także do oglądania rejestrowanego obrazu. 

Do głównych zalet kamer IP zaliczają się z pewnością pogląd w czasie rzeczywistym, wysoka rozdzielczość i jakość obrazu - dzięki czemu użytkownik może uchwycić nawet najmniejsze szczegóły, oraz cyfrowy zoom optyczny pozwalający na nagrywanie bez utraty jasności. Rezultatem jest bardziej dogłębna identyfikacja i większa dokładność , dzięki czemu kamera zdolna jest do automatycznej analizy oraz automatycznego przesyłania alarmów i alertów.

Najczęstszym zakresem pracy kamer IP jest od 1.3 MP (1280 x 1024) do 5,0 MP (2592 x 1944) , a niektórzy z producentów oferują maksymalnie do 20 megapikseli. Warto wiedzieć, że im wyższa rozdzielczość, tym większa będzie wymagana pamięć i przepustowość. Razem z parametrami kamery znacząco rośnie także jej cena.

W ostatnich latach odnotowano gwałtowny wzrost zainteresowania tym typem monitoringu, co było spowodowane między innymi nieustannym rozwojem technologicznym; dzięki rozszerzeniu oferty spadły zaś ceny kamer IP. 

Korzyści płynące z użytkowania kamer IP

  • Wyższa rozdzielczość obrazu niż w przypadku
    tradycyjnych rozwiązań analogowych
  • Transmisja źródła zasilania, obrazu wideo
    i danych za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet
  • Pogląd w czasie rzeczywistym
  • Zdolność do funkcjonowania jako samodzielne
    ​urządzenie sieciowe, nie wymagające nagrywarki DVR

Wady kamer IP

  • Problemy z konfiguracją
  • Opóźnienia w przesyle sygnału
  • Wymagają znacznej przepustowości sieci
  • Z reguły droższe w porównaniu do tradycyjnych
    ​rozwiązań analogowych​

Pełna gama kamer IP

Kamery AHD

Monitoring AHD bazuje na strukturze identycznej z popularnym analogowym systemem monitoringu CCTV. System umożliwia przesył obrazu w wysokiej rozdzielczości HD i FullHD na odległość do 500 metrów przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego. Dzięki temu, czas i koszty przesyłu oraz złożoność systemu zabezpieczeń są znacznie zmniejszone w porównaniu tego opartego na kamerach IP - a dystans przesyłu jest aż pięciokrotnie większy. Rozdzielczość systemów analogowych HD sięga do 1080p. 

System jest jedną z alternatyw dla obecnie używanych systemów analogowych. Nie wymaga zmiany struktury kablowej, tak jak dzieje się to w przypadku rozwiązań IP, czy HD-SDI. Systemy kamer AHD są łatwiejsze w instalacji i utrzymaniu niż tradycyjne rozwiązania analogowe. Wymagają jednak urządzeń sieciowych i dość sporej wiedzy w zakresie rozwiązań IT.

Ważnym czynnikiem jest również fakt większej dostępności technologii HD. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na filmy o wyższej rozdzielczości, cena rynkowa kamer AHD drastycznie spadła - prawie do poziomu kamer analogowych. Są one tańsze o prawie połowę w porównaniu do rozwiązań IP.

Zalety kamer analogowych HD

  • Łatwy montaż 
  • Praktycznie brak opóźnień w przekazie
  • Zdolność do transmisji na większych odległościach
  • Tańsze aniżeli rozwiązania IP

Wady kamer analogowych HD

  • Niska rozdzielczość 
  • Wymagają urządzenia rejestrującego

Kompletna oferta kamer analogowych HD (kamery AHD)


​Porównując technologię AHD z kamerami IP, te pierwsze są z pewnością bardziej niezawodne i zapewniają brak jakichkolwiek opóźnień. Obie technologie pracują w rozdzielczościach 720p oraz 1080p, a przetwarzany obraz jest ostry i szczegółowy (zwłaszcza w przypadku 1080p full HD).

W technologii IP bardzo często występują opóźnienia związane z pracą sieci, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie jest ona stworzona na wyłączność monitoringu. Z drugiej zaś strony, jeżeli zależy nam na podglądzie w czasie rzeczywistym i chcemy rejestrować kilka odległych miejsc na jednym rejestratorze (np. ogólny nadzór nad kilkoma placówkami), monitoring IP będzie spełniał te wymagania dzięki możliwość pracy poprzez rozległą sieć. Liczyć się jednak musimy z opóźnieniami obrazu, mierzonymi nawet w minutach.